Leasing a zdolność kredytowa

Marcin Batalia

3 min read

Chciałbyś skorzystać z leasingu, aby zainwestować w rozwój swojej firmy? Nie wiesz, czy nie obniżysz przez to swojej zdolności kredytowej, tracąc przy tym możliwość sfinansowania innych przedmiotów kredytem?

W takim razie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się czy leasing obniża zdolność kredytową.

Co to jest zdolność kredytowa?

To zdolność do terminowej spłaty rat kredytowych. Jest ona niezbędna do uzyskania tego rodzaju finansowania. W wyjątkowych sytuacjach bank może udzielić kredytu firmie jeśli ta zdolność nie jest zbyt wysoka, ale pod warunkiem, że firma zapewni dodatkowe zabezpieczenie umowy lub przedstawi plan poprawy obecnej sytuacji finansowej. Banki na różne sposoby badają zdolność kredytową klientów/przedsiębiorstw, stosując różne procedury jej oceny.

Leasing a zdolność kredytowa

Zdolność kredytową przedsiębiorstwa sprawdzają nie tylko banki. Robią to także firmy leasingowe. W większości przypadków stosują jednak procedurę uproszczoną – zwłaszcza, jeśli przedsiębiorca prowadzi firmę od długiego czasu i chce sfinansować popularny przedmiot, np. samochód osobowy.

Wtedy wystarczy, aby firma złożyła wniosek wraz z pisemnym oświadczeniem o wynikach finansowych a Leasingodawca nie bada wtedy zdolności kredytowej na podstawie przychodów czy biznesplanu. Przedmiot w leasingu można otrzymać nawet bez wysokiej wpłaty własnej. Jest to więc znacznie łatwiej dostępne źródło finansowania w porównaniu do kredytu.

Jeśli przedsiębiorca prowadzi nową firmę lub chce finansować mniej popularny środek trwały (np. maszynę rolniczą, nietypowe urządzenie czy specjalistyczny samochód) – prawdopodobnie będzie musiał przejść przez tzw. standardową procedurę oceny zdolności. W takiej sytuacji powinien złożyć Leasingodawcy dokumenty finansowe swojej firmy. Wygląda to podobnie jak w przypadku ubiegania się o kredyt w banku.

Czy leasing obniża zdolność kredytową?

Z punktu widzenia banku leasing ma pewien wpływ na zdolność kredytową. Jak duży? To zależy m.in. od wielkości raty leasingu. Istotne znaczenie ma to, że przez cały okres finansowania formalnym właścicielem środka trwałego nie jest leasingobiorca a firma leasingowa. Zgodnie z regulacjami MSSF16 dla Leasingobiorcy nie ma podziału na leasing operacyjny i finansowy. Forma finansowania, jaką jest leasing, powoduje, że każdy wyleasingowany przedmiot ujmowany jest w księgach firmowych. Ma to wpływ na zdolność kredytową, gdyż obciąża wynik finansowy firmy, a leasing traktowany jest podobnie jak rata kredytu. Jeśli Leasingobiorca przestanie terminowo opłacać swoje raty leasingowe. Taki przedsiębiorca najpewniej nie otrzyma kredytu. Nie wynika to jednak z braku zdolności kredytowej, ale tzw. warunków brzegowych, które nie zostaną w tej sytuacji spełnione.

Podsumowanie

Firmy leasingowe mogą sprawdzać zdolność kredytową przedsiębiorcy przed decyzją o udzieleniu finansowania. Choć najczęściej stosują procedurę uproszczoną, która nie uwzględnia jej dokładnego badania. W przypadku ubiegania się o kredyt należy pamiętać, że leasing może obniżyć zdolność kredytową firmy. Nie musi to jednak oznaczać, że w razie potrzeby nie sfinansujesz kredytem innych inwestycji istotnych dla firmy. Warto dokładnie to przeliczyć lub skonsultować z doradcą finansowym. Możliwość otrzymania kredytu przekreślają natomiast zaległości w spłacie rat leasingowych.

Szukasz dobrej oferty leasingu? Masz pytania?

Chętnie odpowiem i pomogę w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.

Przeczytaj też...

Leasing operacyjny a finansowyLeasing operacyjny a finansowy
Leasing fabrycznyLeasing fabryczny
Ubezpieczenie GAPUbezpieczenie GAP

Czym się różni leasing operacyjny od finansowego

Leasing fabryczny

Ubezpieczenie GAP - co to takiego?