Czym się różni leasing operacyjny od leasingu finansowego?
Leasing operacyjny i finansowy to dwa różne narzędzia finansowe wykorzystywane w finansowaniu zakupu pojazdów oraz innych środków trwałych (aktywów) przez Przedsiębiorców. Obie te formy leasingu mają swoje cechy i zalety, co sprawia, że są popularnymi rozwiązaniami.
Leasing operacyjny
To forma finansowania, w której Leasingodawca (firma leasingowa) udostępnia pojazd lub inne środki trwałe (maszyny, urządzenia) Leasingobiorcy (Przedsiębiorca-użytkownik przedmiotu) na określony okres czasu. W zamian Leasingobiorca płaci określone w umowie leasingowej raty leasingowe.
Kluczowe informacje dotyczące leasingu operacyjnego:
Leasingobiorca korzysta z przedmiotu leasingu, który to przedmiot jest własnością Leasingodawcy (firmy leasingowej). Po zakończeniu umowy użytkownik przedmiotu ma opcję wyboru. Czy chce zwrócić przedmiot leasingu, przedłużyć umowę, przejść na "nowy leasing", czy zakupić przedmiot po zakończeniu trwania umowy i stać się jego właścicielem,
umowa zawierana jest na określony okres czasu. Najczęściej jest to przedział wynoszący od 2 lat (jako minimalny okres finansowania) do 5 lat. Choć są firmy leasingowe, które udzielą finansowania na 6 lub 7 lat,
Leasingobiorca płaci regularne miesięczne raty za korzystanie z danego przedmiotu leasingu,
jedną z głównych zalet leasingu operacyjnego (w przypadku użytkowania pojazdu) jest brak rocznych limitów kilometrów. Za które to przekroczenie trzeba dokonać dodatkowej opłaty, za każdy przejechany kilometr ponad ustalony w umowie limit. Tak jak to ma miejsce w wynajmie.
Leasing finansowy
W przypadku tego rodzaju leasingu do kluczowych informacji należy:
własność na koniec umowy, gdzie Przedsiębiorca (użytkownik przedmiotu) staje się właścicielem przedmiotu wraz z zapłata ostatniej raty leasingowej,
umowa w leasingu finansowym zazwyczaj zawierana jest na dłuższy okres czasu a jej minimalny okres wynosi 6 miesięcy,
umowa leasingu finansowego jest często postrzegana jako inwestycja kapitałowa, ponieważ Leasingobiorca po zakończeniu umowy staje się właścicielem przedmiotu bez konieczności wykupu.
Najważniejsze różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a leasingiem finansowym
Który Przedsiębiorca powinien wybrać leasing finansowy, a który leasing operacyjny?
Większość osób prowadzących działalność gospodarczą wybiera leasing operacyjny z uwagi na większe korzyści podatkowe. Kto zatem powinien wybrać wariant finansowy? Z pewnością Przedsiębiorca, który:
chce być właścicielem przedmiotu leasingu od początku trwania umowy,
woli odliczyć całość podatku VAT od razu,
preferuje krótszy niż 2 lata czas trwania umowy leasingu,
wybiera przedmiot leasingu z innym niż 23% VAT,
nie ma możliwości zawarcia umowy leasingu operacyjnego z powodu niskiej stawki amortyzacji i zastosowania w tym przypadku bardzo wysokiego wykupu przedmiotu
I na koniec
Z leasingiem (operacyjnym, finansowym) powinien zaznajomić się każdy Przedsiębiorca, który planuje zakupić do swojej firmy pojazdy, maszyny czy urządzenia, nie wydając przy tym zbyt wiele gotówki. Popularność tego "narzędzia finansowego" nie jest przypadkowa. Zarówno jeśli chodzi o leasing operacyjny, jak i finansowy można mówić o wygodzie i opłacalności takiego rozwiązania. Zwłaszcza pod kątem optymalizacji podatkowej. Między tymi dwoma rodzajami występują dość znaczące różnice. Aby skorzystać z któregoś rozwiązania należałoby wcześniej dowiedzieć się jak najwięcej na ich temat. Bądź to samemu poszukać informacji, bądź skorzystać z pomocy Doradcy leasingowego lub skontaktować się ze swoim księgowym.
Szukasz dobrej oferty leasingu? Masz jakieś pytania?
Chętnie odpowiem i pomogę w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.