Leasing fabryczny

Marcin Batalia

5 min read

Leasing fabryczny (zwany też leasingiem dealerskim czy Vendor leasingiem) cieszy się dużym zainteresowaniem wśród nabywców nowych samochodów osobowych. Doradcy w salonie kuszą niską ceną finansowania, uproszczonymi do minimum formalnościami i możliwością załatwienia wszystkiego na miejscu. Jest też druga strona medalu takiego leasingu jak opłaty dodatkowe czy obsługa posprzedażowa.

Leasing fabryczny samochodów osobowych

Leasingi dilerskie (venodr leasing) podpisują kilkadziesiąt tysięcy umów leasingu rocznie.

Największym leasingodawcą fabrycznym w Polsce jest Volkswagen Financial Services. Poza nim do największych należą:

 • Leasys (wcześniej FCA Leasing – Fiat, Alfa Romeo, Jeep, Iveco),

 • RCI Leasing (Renault),

 • Toyota Leasing (Toyota, Lexus),

 • PSA Finance (Peugeot, Citroen),

 • Mercedes Leasing,

 • BMW Leasing.

Są też marki, które nie mają swojego fabrycznego leasingu, np. Hyundai, Volvo, KIA, Mazda czy Tesla. Oferują finansowanie przez bankowe firmy leasingowe.

Leasing fabryczny spotkamy także w przypadku ciągników siodłowych, maszyn rolniczych, maszyn budowlanych czy maszyn przemysłowych, ale w tym wpisie skoncentrujemy się na leasingu samochodów osobowych.

Zalety leasingów fabrycznych

Co przemawia za skorzystaniem z oferty leasingu dilerskiego? Najczęściej jest to jeden lub kilka z poniższych czynników:

 • Promocyjny koszt leasingu: 101%, 103% czy 105%, znacznie poniżej rynkowego kosztu finansowania.

 • Szybkość zorganizowania leasingu,

 • Bardzo mało formalności,

 • Wygoda – możliwość załatwienia wszystkiego w salonie,

 • Nieco niższa cena zakupu samochodu, niż w finansowaniu zewnętrznym, poza dilerem – to zjawisko nasiliło się od 2022r.

 • Presja czasowa – gdy musisz szybko odebrać samochód albo koniecznie potrzebujesz kosztów na koniec miesiąca/roku i brakuje już czasu.

I to by było na tyle. Jest szybko i tanio, ale tanio tylko na pierwszy rzut oka. Zapewne znasz trójkąt niemożliwości, gdzie możesz wybrać dwie z trzech czynności.

Wady leasingów dilerskich

Jakie czynniki przemawiają przeciwko leasingowi fabrycznemu? Najczęściej jeden lub kilka:

 • Poza promocją często koszt leasingu jest wyższy, niż dostaniesz na rynku.

 • Czas zorganizowania leasingu w leasingu bankowym jest zbliżony do leasingu dilerskiego.

 • Wysokie koszty dodatkowe zapisane w tabeli opłat i prowizji.

 • Ubezpieczenie GAP w cenie 2-3 razy wyższej od rynkowej!

 • Słaba obsługa posprzedażowa.

 • Przedstawiciel, z którym podpisałeś umowę nie pomoże w rozwiązaniu problemów w trakcie trwania leasingu.

 • Wraz ze wzrostem stóp procentowych wzrasta rata leasingu, ale gdy stopy procentowe spadają – rata pozostaje na niezmiennym poziomie, chyba, że upomnisz się o obniżkę.

 • Niekorzystne zapisy w umowie leasingu w porównaniu z leasingami bankowymi.

 • Naliczanie wysokich kar za błahe sprawy.

 • Wysokie koszty windykacji i niekorzystne rozliczanie umów.

 • Nie ma co liczyć na doradztwo leasingowe.

Tradycyjna tabela opłat i prowizji vs zryczałtowana

W leasingu są dwa rodzaje tabel opłat i prowizji – tradycyjne oraz zryczałtowane. W tradycyjnych każde zapisane tam zdarzenie (np. zmiana czasu trwania umowy) skutkuje naliczeniem odpowiedniej opłaty. W zryczałtowanej TOiP znaczna część „typowych zdarzeń” zawiera się w ramach rocznej opłaty zryczałtowanej, w wysokości od 95 zł do 299 zł netto, w zależności od leasingodawcy. Przykładowo – płacisz 195 zł netto rocznie, ale w zamian za to nie ponosisz kosztów np. rejestracji (przeciętnie 350 zł netto), nie płacisz za zmianę warunków umowy w trakcie jej trwania (wydłużenie, skrócenie, nadpłata) czy zgłoszenie zmiany danych adresowych firmy. Obecnie dla samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5t wiele firm leasingowych stosuje zryczałtowane tabele opłat.

Leasing fabryczny a ubezpieczenie GAP

Leasingi dealerskie/vendorskie lubią łączyć promocyjne warunki finansowania z koniecznością wykupienia u nich ubezpieczenia GAP. Koszty tego ubezpieczenia są bardzo często zawyżone. Powoduje to, że można zapłacić nawet 3 razy więcej, niż na rynku. W efekcie sumując koszty promocyjnego leasingu i GAPa koszty całościowe wychodzą porównywalnie z leasingiem bankowym.

Ponadto Dealerzy prawie zawsze sprzedają GAP spłacany z ratami leasingu. Taki GAP jest powiększony o 23% VAT, z czego leasingobiorca, płatnik VAT, odlicza tylko 1/2 VAT.

Leasing dilerski – obsługa zawartej umowy pozostawia wiele do życzenia

W internecie można znaleźć wiele opinii na temat wszystkich firm leasingowych, jednakże odsetek tych negatywnych jest szczególnie wysoki w przypadku leasingów fabrycznych. Internauci piszą, że oferta ogólnie była dobra, ale załatwienie prostej sprawy jest uciążliwe. Leasingodawca jest nieelastyczny, działa opieszale, że za wszystko naliczane są dodatkowe, wysokie opłaty a koszty windykacji są horrendalne. Takie opinie nie biorą się z powietrza.

Leasingi fabryczne wykorzystują „magię Dealera” – bo przecież w wyborze i zakupie samochodu wybór leasingodawcy to problem drugoplanowy, praktycznie nieistotny. Nie mają kłopotu z dopływem nowych klientów – każdy klient salonu to potencjalny nowy klient do leasingu. Wystarczy przedstawić tanią ofertę finansowania, najlepiej 101-105%, a reszta jest nieważna.

Nie ma zatem motywacji do starań o dobrą obsługę posprzedażową, a z klienta można "zedrzeć" jeśli chce dokonywać zmian w umowie, miał szkodę całkowitą i trzeba rozliczyć umowę lub powinie mu się noga w biznesie i grozi mu windykacja. Zawsze będą kolejni, często nieświadomi zagrożeń klienci.

Ponadto kadra leasingów fabrycznych jest okrojona – sprzedażą zajmują się handlowcy salonowi (stąd częsty brak wiedzy o leasingu) a w centrali pracuje niewiele osób. Skutkuje to brakiem lub długim czasem odpowiedzi na problemy w trakcie leasingu i opieszałym działaniem leasingodawcy.

Podsumowanie

Jak widać leasing samochodu w leasingu Vendorskim może wiązać się z wieloma bolączkami. Stojąc przed wyborem leasingodawcy zawsze warto porównać oferty z kilku źródeł. Jednakże przed podjęciem decyzji dobrze również zerknąć do tabeli opłat i prowizji preferowanego leasingodawcy i przeczytać umowę, oraz uwzględnić opinie.

Jeśli do oferty leasingu podejdziesz całościowo i poświęcisz chwilę na analizę i przemyślenie – prawdopodobnie Twój wybór padnie jednak na któregoś z dużych leasingodawców bankowych. A ja chętnie pomogę w wyselekcjonowaniu właściwego w twojej sytuacji i znalezieniu odpowiedniej oferty leasingu.

Szukasz dobrej oferty leasingu? Masz jakieś pytania?

Chętnie odpowiem i pomogę w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.

Przeczytaj też...

Cesja leasinguCesja leasingu
Leasing operacyjny a finansowyLeasing operacyjny a finansowy
Leasing a zdolność kredytowaLeasing a zdolność kredytowa

Co warto wiedzieć o cesji leasingu

Czym się różni leasing operacyjny od finansowego

Leasing a zdolność kredytowa