Co warto wiedzieć o wykupie leasingu

Marcin Batalia

4/2/20244 min read

Leasing jest umową cywilnoprawną, która zawiera zasady, korzystania z pojazdu, a także warunki, na jakich możesz wykupić samochód. Na co zwrócić uwagę podpisując tego rodzaju zobowiązanie? O czym pamiętać, gdy planujesz wykup auta z leasingu? Przeczytaj dalej.

Na czym polega leasing samochodu?

Leasing samochodu stanowi obecnie jedną z najchętniej wybieranych form finansowania pojazdu. Nic dziwnego, ponieważ:

 • nie wymaga jednorazowej, dużej inwestycji jak zakup gotówkowy,

 • daje znacznie większą swobodę decyzyjności niż klasyczny kredyt,

 • w przeciwieństwie do wynajmu długoterminowego, kusi gwarantowaną wartością końcową pojazdu.

Leasing auta to forma dzierżawy, w ramach której możesz korzystać z wybranego przedmiotu w zamian za regularne ponoszenie opłat. W przeciwieństwie do kredytu samochodowego, możesz wybrać taką formę leasingu, która nie nakłada na Ciebie automatycznego obowiązku przejęcia samochodu na własność. Po zakończeniu umowy możesz oczywiście wykupić pojazd, ale także dokonać zwrotu lub wymienić na inny model (podpisując nową umowę). Niektórzy leasingodawcy dają także możliwość rozłożenia końcowej wartości pojazdu na raty.

Leasing operacyjny i finansowy – podobieństwa i różnice w kwestii wykupu

Umowę leasingową mogą podpisać zarówno spółki, jak i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Od pewnego czasu firmy leasingowe oferują także leasing konsumencki dla osób prywatnych. Przedsiębiorcy decydujący się na tę formę finansowania pojazdu, mają możliwość skorzystania z leasingu operacyjnego lub leasingu finansowego. Pozwalają na użytkowanie samochodu w zamian za określoną ratę leasingową, natomiast różnice wynikają z charakteru umowy i związanymi z tym skutkami. Poniższa tabela przedstawia najważniejsze różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym.

wykup w leasingu
wykup w leasingu

Wykup samochodu z leasingu a umowa leasingu operacyjnego

Po zakończeniu umowy z leasingu operacyjnego możliwe jest oczywiście dokonanie wykupu samochodu osobowego. Pamiętaj jednak, że w momencie wykupu pojazdu, musi on zostać ujęty w ewidencji środków trwałych, jeśli dalej ma być użytkowany w firmie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w kontekście uwzględnienia samochodu z leasingu w kosztach uzyskania przychodów, funkcjonują dwa limity kwotowe:

 • 225 000 zł dla elektrycznego lub wodorowego samochodu osobowego,

 • 150 000 zł w przypadku pozostałych pojazdów osobowych (w tym hybryd i hybryd typu plug-in).

Istotne jest także to, że firma będąca płatnikiem VAT ma prawo odliczyć koszty i podatek VAT, który dokumentuje faktura wykupu samochodu z leasingu. Znaczenie ma tu jednak sposób użytkowania pojazdu w trakcie trwania umowy i po jej zakończeniu, w tym to, czy wykupujesz samochód w ramach działalności, czy jako osoba prywatna. Istnieje kilka wariantów wykupu:

Wariant 1: wykup firmowy auta służbowego do celów firmowych. W sytuacji, w której wykupujesz samochód w ramach prowadzonej działalności, który służył tylko do celów biznesowych i dalej ma być wyłącznie autem firmowym:

 • możesz odliczyć koszty i VAT zgodnie z fakturą wykupu,

 • możesz odliczać 100% VAT i 100% kosztów od bieżących wydatków.

Wariant 2: wykup firmowy auta służbowo-prywatnego do celów firmowych i osobistych. Jeśli wykupujesz samochód używany dotychczas firmowo-prywatnie i dalej ma być użytkowany w formie mieszanej:

 • możesz odliczyć koszty i VAT zgodnie z fakturą wykupu,

 • możesz odliczać 50% VAT i 75% kosztów od bieżących wydatków.

Wariant 3: wykup prywatny auta służbowego. Gdy wykupujesz auto firmowe jako osoba prywatna:

 • nie możesz odliczyć koszty i VAT zgodnie z fakturą wykupu,

 • możesz odliczać 100% VAT i 20% kosztów od bieżących wydatków (jeśli auto jest w majątku prywatnym, ale wykorzystywane do celów firmowych).

Wariant 4: wykup prywatny auta firmowo-prywatnego. Jeżeli do majątku osobistego włączasz auto, które było firmowo-prywatne:

 • nie możesz odliczyć koszty i VAT zgodnie z fakturą wykupu,

 • możesz odliczać 50% VAT i 20% kosztów od bieżących wydatków (jeśli auto jest w majątku prywatnym, lecz wykorzystywane do celów firmowych).

Co należy wiedzieć o wykupie w Polskim Ładzie?

Polski Ład nie zmienił zasad rozliczania samochodu z leasingu operacyjnego — wprowadził jednak zmiany w zakresie sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu. Wcześniej, decydując się na wykup prywatny auta, przedsiębiorca mógł przychód uzyskany ze sprzedaży pojazdu po 6 miesiącach od wykupu traktować jako prywatny. Polski Ład zmienił tę zasadę — każdy, wykupiony na cele prywatne pojazd po 31 grudnia 2021 roku, w przypadku sprzedaży przed upływem 6 lat, generuje przychód z działalności.

Decyzję o wykupie samochodu często musisz już podjąć wtedy, gdy podpisujesz umowę leasingową. Możesz jednak wybrać ofertę, która daje Ci dużą elastyczność w kwestii tego, co zrobić z autem po zakończeniu okresu użytkowania.

Szukasz dobrej oferty leasingu? Masz pytania?

Chętnie odpowiem i pomogę w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.