Jakie warunki trzeba spełnić do leasingu

Marcin Batalia

1/9/20244 min read

Leasing jest powszechnie uznawany za łatwo dostępny sposób na sfinansowanie pojazdu, maszyny czy urządzenia. Jest w tym wiele prawdy, ale nie oznacza to, że udzielany jest każdemu bez oglądania się na jego sytuację finansową.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Żeby leasingodawca udzielił finansowania Twojej firmie, trzeba w jakiś sposób przekonać firmę leasingową, że zobowiązanie, które powstanie zostanie spłacone, a wydany przedmiot leasingu nie zostanie sprzeniewierzony. Nazywa się to oceną ryzyka.

Każda firma leasingowa ma swoje własne procedury oceny ryzyka. Różnią się one w zależności od tego, jaki środek trwały ma być objęty finansowaniem. Samochody osobowe najczęściej objęte są procedurą uproszczoną. Co oznacza, że wnioskujący nie musi przedstawiać żadnych dokumentów potwierdzających sytuację finansową firmy. Z kolei pojazdy o znacznej wartości, maszyny i urządzenia itp. finansowane są w procedurze standardowej (pełnej), gdzie konieczne jest dostarczenie dokumentów w postaci deklaracji podatkowych oraz ewentualnie innych dokumentów finansowych.

Procedura uproszczona

Jeśli mówimy o popularnym środku trwałym, np.: samochód osobowy, dostawczy, czy sprzęt medyczny, zastosowanie będzie miała procedura uproszczona. Wnioskujący przedsiębiorca powinien podać dane swojej firmy oraz swoje dane osobowe.

Firmy leasingowe patrzą na to jak długo prowadzona jest działalność. Zazwyczaj wystarczy, że firma działa od minimum trzech miesięcy. Choć trzeba zaznaczyć, że każdy leasingodawca ma w tym zakresie swoją indywidualną politykę. Są firmy, które wymagają dłuższego minimalnego okresu prowadzenia firmy, np.: sześć miesięcy, czy nawet rok. Są wreszcie takie, które udzielają leasingu już po miesiącu, czy nawet dzień po zarejestrowaniu działalności. Jednak okres od trzech do sześciu miesięcy minimalnego czasu działania firmy jest najczęściej spotykanym kryterium.

Procedura standardowa

Najczęściej stosowana w przypadku ubiegania się o finansowanie przedmiotów stanowiących większe ryzyko dla leasingodawcy. Dotyczy to zazwyczaj ciężkiego transportu, maszyn i urządzeń, czy sprzętu IT, na nieruchomościach kończąc. W tej procedurze przedsiębiorca musi przedstawić dokumenty ukazujące jego sytuację finansową i majątkową, np.: deklaracje podatkowe, KPiR, bilans i rachunek wyników itp. Wyniki finansowe powinny być pozytywne, tzn. firma leasingowa powinna zyskać przekonanie, że po podpisaniu umowy, jej spłata nie będzie zagrożona. Ciężko wskazać tu jakieś sztywne kryteria, bo jest to zazwyczaj rozpatrywane indywidualnie, a każda z firm leasingowych ma swoje własne wymogi dotyczące oceny zdolności leasingowej. Czasem można uzyskać finansowanie, nawet wykazując stratę, a czasem będzie to trudne, nawet mając spory zysk.

Brak długów i pozytywna historia kredytowa

Niezależnie od tego, czy będzie to procedura uproszczona, czy standardowa, praktycznie każdy leasingodawca będzie sprawdzał także bazy dłużników, np.: Krajowy Rejestr Długów oraz historię kredytową w BIK. Jeżeli pojawi się coś niepokojącego, to uzyskanie leasingu będzie niemożliwe albo bardzo trudne. Istnieją tylko bardzo nieliczne firmy, które udzielają finansowania także firmom i osobom z kiepską historią kredytową.

Trzeba wiedzieć, że leasingodawcy sprawdzają nie tylko twarde dane z dokumentów, ale starają się też dowiedzieć czegoś więcej o profilu działalności prowadzonej przez wnioskującego. Sprawdzają w tym celu choćby informacje ukazujące się o firmie w internecie, mogą chcieć uzyskać kontakt do kontrahentów itp. Wszystko po to, żeby ocenić, czy firma faktycznie działa i rokuje nadzieje, że będzie działała nadal. Takie miękkie sprawdzanie jest także sposobem na wyeliminowanie ryzyka zawarcia umowy z oszustami, np.: na tzw. słupa.

Leasing konsumencki

Ten wpis dotyczy przede wszystkim warunków, jakie musi spełnić przedsiębiorca chcący uzyskać leasing. Warto jednak przy okazji wspomnieć także o konsumentach (osobach prywatnych nie prowadzących działalności gospodarczej) zainteresowanych leasing na samochód (jest to najczęstszy przedmiot finansowany leasingiem prywatnym). W przypadku osób indywidualnych leasingodawcy chcą zazwyczaj zobaczyć dwa dokumenty ze zdjęciem oraz zrobić krótkie rozeznanie w sytuacji finansowej konsumenta. Często wystarczy pokazanie wyciągów z kont bankowych z widocznymi wpływami za ostatnie kilka miesięcy (najczęściej są to 3 miesiące), czasem konieczne jest także przedstawienie ostatniego PIT.

Podsumowanie

Jeżeli prowadzisz wiarygodną działalność, chociaż od 3-6 miesięcy, nie masz długów i złej historii kredytowej, to bez trudu uzyskasz na dobrych warunkach leasing samochodu, a czasem nawet innego środka, w ramach procedury uproszczonej. Jeżeli prowadzisz działalność od roku i masz zdolność kredytową, to możesz ubiegać się o leasing także innych, mniej popularnych przedmiotów.

Przy czym należy pamiętać, że każdy leasingodawca ma swoje własne wymogi i kryteria oceny ryzyka. Niektóre firmy leasingowe mają bardzo liberalne podejście, więc nawet nie spełniając powyższych kryteriów, jest szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku i uzyskanie finansowania. No i są firmy leasingowe, które będą bardziej skrupulatnie podchodzić do rozpatrzenia wniosku leasingowego.

Jeśli nie chcesz szukać na własną rękę odpowiedniego dla siebie Leasingodawcę skorzystaj z pomocy doradcy/brokera leasingowego, który posiadając w ofercie kilka/kilkanaście firm wybierze tą odpowiednią zgodnie z Twoimi preferencjami.