Jakie korzyści dla JDG ma leasing operacyjny

Marcin Batalia

2 min read

Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii w pierwszym kwartale 2023 roku zarejestrowano ponad 80 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Uruchomienie firmy często wiąże się z koniecznością zakupu samochodu bądź innego środka trwałego w postaci maszyny czy urządzenia a nawet wyposażenia w postaci mebli.

Czy w tym celu warto zainteresować się leasingiem operacyjnym? TAK ponieważ nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nawet jednoosobowa działalność, która niedawno pojawiła się na rynku (tzw. Start-up), może skorzystać z leasingu operacyjnego. Już od pierwszego dnia działalności. Co więcej, taka możliwość wiąże się z wieloma korzyściami. Oto one:

Po pierwsze, łatwa dostępność.

Jednoosobowe firmy mogą mieć trudności z załatwieniem kredytu, szczególnie gdy dopiero zaczynają działać. Banki wymagają określonego czasu prowadzenia biznesu, a procedury udowadniania wiarygodności płatniczej i sprawdzania sytuacji finansowej przedsiębiorstwa bywają czasochłonne, i skomplikowane. Inaczej jest w przypadku leasingu operacyjnego, gdzie JDG mają szansę na zdobycie finansowania nawet bez wieloletniego doświadczenia na rynku i wysokiej zdolności kredytowej.

Po drugie, korzyści podatkowe.

Leasing operacyjny na firmę jednoosobową to usługa objęta podatkiem VAT 23%. Dodaje się go więc do wpłaty własnej oraz comiesięcznej raty leasingowej. Przedsiębiorca ma jednak prawo do jego odliczenia – o ile jest czynnym płatnikiem VAT.

Po trzecie oszczędność pieniędzy.

Leasing często pozwala na uzyskanie wyższej jakości produktów lub usług, które byłoby trudno lub niemożliwe do uzyskania, gdyby trzeba było je kupić na raz.

Po czwarte łatwiejszy dostęp do produktów.

Leasing daje możliwość dostępu do produktów lub usług, których nie byłoby można uzyskać ze względu na ich wysoką cenę lub brak dostępności na rynku.

Leasing operacyjny to forma finansowania, w której przedsiębiorstwo może zredukować bilansowe zobowiązania, co pozwala na uzyskanie lepszych wskaźników finansowych i możliwość pozyskania innych źródeł finansowania.

Podsumowując

Leasing może być korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw (JDG), ponieważ pozwala na dostęp do produktów i usług, które byłyby trudne do uzyskania w przypadku tradycyjnego zakupu, zapewnia przewidywalność kosztów, a także umożliwia elastyczne dopasowanie do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Zachęcam do przyjrzenia się bliżej tej formie finansowania

Szukasz dobrej oferty leasingu? Masz pytania?

Chętnie odpowiem i pomogę w wyborze najlepszego rozwiązania finansowego dla Twojego biznesu.