Sezonowość prowadzenia działalności a leasing

Marcin Batalia

2 min read

Prowadzenie przedsiębiorstwa, które działa sezonowo utrudnia ich właścicielom możliwość regulowania zobowiązań z aktualnych przychodów. To rodzi problemy z terminowym np. opłacaniem miesięcznych rat leasingowych.

Czym jest sezonowość i kiedy mamy z nią do czynienia?

Z sezonowością mamy do czynienia wtedy, gdy przedsiębiorstwo osiąga nieregularne przychody ze sprzedaży. W pewnych miesiącach roku są one wysokie a w kolejnych znaczącą spadają. Przyczyną tego mogą być czynniki naturalne (w przypadku branży rolniczej będzie to np. niekorzystna temperatura powietrza), czynniki społeczne (wynikające ze zwyczajów, trendów, kultury itp.)

Branże o sezonowym charakterze

Budownictwo – o sezonowości głównej mierze decyduje czynnik atmosferyczny. Okres wiosenno-letni sprzyja „budowlańcom” poprzez zwiększoną ilość zleceń. Natomiast późno jesienny i zimowy już zdecydowanie nie z uwagi na chociażby niekorzystne temperatury powietrza.

Rolnictwo – najbardziej narażona jest na czynniki atmosferyczne. Będąc w naszej strefie klimatycznej mogą pracować od kwietnia do listopada, przy czym okres żniw przypadka tylko na 3 miesiące. Spora cześć roku to przestój w prowadzeniu działalności.

Turystyka i gastronomia - w zależności od pory roku i walorów turystycznych danej miejscowości, występuje podział na sezon wysoki oraz niski. Duży popyt na usługi turystyczno-gastronomiczne pojawia się zwłaszcza w okresie wakacji, ferii zimowych, świąt oraz innych „długich” weekendów.

Handel – sezonowość wynika najczęściej ze zmian pogodowych, które kształtują popyt np. na obuwie, odzież, opał, kosmetyki, sprzęt sportowy i wiele innych produktów. Sprzedaż znacząco wzrasta przed świętami oraz w trakcie sezonowych wyprzedaży (np. Black Friday). 

Jak sobie radzić?

  • zastosować strategii zmiennych cen w różnych okresach roku,

  • rozszerzyć oferty o dodatkowe produkty i usługi,

  • w niektórych przypadkach sprawdzi się zawieszenie działalności gospodarczej w trakcie dłuższych przestojów,

  • poszukiwać nowych rynków zbytu,

  • zaangażowanie się w segmenty rynku, które cechują się mniejszą sezonowością.

Jak firmy leasingowe podchodzą do takich branż?

Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo o charakterze sezonowym i chciałbyś skorzystać z leasingu nie martw się. Możesz jak najbardziej skorzystać z takiego finansowania. Jest on łatwo dostępny zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy funkcjonują na rynku od co najmniej kilku lat i zachowały przez ten czas płynność finansową.

Przedmiotem leasingu mogą być dowolne (nowe i używane) środki trwałe dla przedsiębiorstw z sektorów o dużej sezonowości, w tym maszyny rolnicze, sprzęt IT, linie produkcyjne, samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe czy sprzęt budowlany.

Co prawda firmy leasingowe najczęściej wymagają comiesięcznego opłacania rat, jednak w przypadku branż o dużych wahaniach w produkcji, sprzedaży mogą skorzystać z sezonowego harmonogramu spłat np. co 3 miesiące, 6 miesięcy czy raz na 12 miesięcy.

Mogą również dostosować wysokość spłaty w taki sposób, aby była ona niższa w okresach zastojów, a wyższa w bardziej dochodowych częściach roku. 

Sezonowy harmonogram spłaty jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ ułatwia przedsiębiorcy zachowanie płynności finansowej w okresach przestojów w działalności i niższych przychodów. Nie musi on obawiać się negatywnych konsekwencji zaległości w opłacaniu rat, w tym odebrania przedmiotu, kar umownych, odsetek, opłat manipulacyjnych czy windykacji długu.

I na koniec

Dzięki leasingowi przedsiębiorca z sezonowej branży zyskuje wiele korzyści. Unika zamrażania kapitału, który może przeznaczyć np. na sfinansowanie innych inwestycji lub zabezpieczenie płynności finansowej. Leasing jest znacznie łatwiej dostępny niż kredyt.