"Najlepsza" firma leasingowa

Marcin Batalia

2 min read

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? Czy taka w ogóle jest?. Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.

Co to znaczy „najlepsza firma leasingowa”

Określenie „najlepsza firma leasingowa” dla każdego będzie oznaczała co innego, w zależności od preferencji klienta. Jednemu będzie zależało, żeby szybko otrzymać finansowanie, najlepiej w procedurze uproszczonej i bez szczegółowego badania zdolności kredytowej. Z kolei dla kogoś innego priorytetem będą określone warunki w umowie albo możliwość przeprowadzenia trochę bardziej złożonej transakcji, np.: leasing nietypowej maszyny.

Nie da się przyłożyć jednej miary, że akurat ta lub inna firma leasingowa zasłuży na miano „najlepszej”. Ponadto poszczególni Leasingodawcy także mają swoje „preferencje”, np.: nastawiają się na obsługę danej branży lub branż, mają odmienną ofertę, np.: finansują głównie maszyny i urządzenia, a nie finansują samochodów lub odwrotnie.

Ciężko jest uśrednić i wskazać najlepsze rozwiązanie dla każdego. To jest trochę tak jakby próbować pogodzić oczekiwania osoby chcącej mieć samochód sportowy z kimś, kto potrzebuje auta dostawczego i uznać, że wobec tego najlepszy dla obydwu będzie SUV.

Najtańsza nie znaczy najlepsza

Jednak jest wspólna cecha, która jest niezbędna, aby móc uznać daną firmę za należącą do grona najlepszych. Jest nią niski koszt finansowania. Dobra firma leasingowa powinna mieć tanią ofertę – to oczywiste. Jednak i tu warto podkreślić, że niekoniecznie najlepszą firmą leasingową będzie ta, która w danym momencie zaoferuje najtańsze finansowanie. Niski koszt całkowity jest ważny, ale to zdecydowanie nie wszystko – poniżej znajdziesz listę cech, które powinien mieć dobry Leasingodawca.

Cechy dobrych firm leasingowych

  • niski koszt finansowania,

  • rozsądny koszt proponowanych ubezpieczeń,

  • ułatwienia dla klientów chcących korzystać z własnej oferty ubezpieczeniowej,

  • partnerska umowa/OWUL,

  • opłaty w TOiP niższe od przeciętnej rynkowej,

  • sprawna obsługa klienta (m.in.: szybkie zawarcie umowy, likwidacja szkód, niezwłoczne wprowadzanie zmian w harmonogramie i umowie w tym dokonywanie cesji leasingu, łatwy kontakt z infolinią, decyzyjność, przejrzysta procedura wykupu)

Podział firm leasingowych

Firmy leasingowe można w uproszczeniu podzielić na trzy grupy:

  • dobre powstały, żeby oferować dobrą jakościowo usługę i zarabiać na zadowoleniu klienta,

  • złe funkcjonują, żeby maksymalizować zysk kosztem klienta raz złapanego w swoje sidła,

  • przeciętne to cała reszta, która nie wyróżnia się niczym szczególnym, tzn. może niekoniecznie przykłada się do zadowolenia klienta, ale przynajmniej nie utrudnia mu życia systemowo

Na marginesie, radzę ostrożnie i z dystansem podchodzić do opinii o Leasingodawcach i różnych rankingów dostępnych w internecie. W dużym skrócie wiarygodność jednych i drugich jest często dyskusyjna.

I na koniec

Najlepiej jest (gdy nie masz czasu samemu porównywać co najmniej kilka dostępnych ofert leasingu na polskim rynku) skorzystać z usług brokera leasingowego, który porówna za Ciebie kilka ofert i przedstawi tą „najlepszą”. Jest to o tyle wskazane, że oferta firm leasingowych również ewoluuje. Wprowadzają nowe rozwiązania, modyfikują warunki umów itd. Firma leasingowa, która niedawno była najlepsza czy najtańszą niekoniecznie będzie taką teraz, a tym bardziej za jakiś czas. I vice versa – firmy teoretycznie gorsze też się „podciągają”.