Faktura Vat-marża w leasingu
Jeśli kiedykolwiek kupowałeś samochód używany poprzez komis samochodowy to zapewne wiesz, że podmioty handlujące tego typu pojazdami najczęściej wystawiają fakturę Vat-marża. Jeśli zastanawiasz się jak wygląda faktura vat-marża w leasingu i w jaki sposób podejść do finansowania auta sprzedawanego w ten sposób ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie.
Co to jest faktura vat-marża?
To specyficzny dokument, gdzie cena netto równa się cenie brutto. Czyli nie ma wyszczególnionej stawki VAT i kwoty tego podatku. Poza kwestią odliczenia VAT-u faktura vat-marża rządzi się takimi samymi prawami jak pełna faktura VAT 23%.
Dlaczego sprzedawcy aut używanych najczęściej wystawiają fakturę vat-marża?
Pierwszy powód to względy podatkowe. Otóż sprzedawcy aut używanych pozyskują towar z różnych źródeł. Większość aut używanych sprzedawanych w Polsce pochodzi z importu. Sprowadzenie auta z zagranicy stanowi główny powód stosowania tego typu dokumentu sprzedażowego.
Drugi powód to większość aut jest odkupywana od osób prywatnych a osoba prywatna sprzedająca pojazd nie jest w stanie wystawić faktury, więc transakcje te odbywają się na zasadzie umów kupna-sprzedaży, które również nie zawierają podatku VAT.
Reasumując korzyść księgowo-podatkowa sprzedającego pojazd na podstawie faktury vat-marża polega na tym, że podstawą opodatkowania jest w tym przypadku tylko i wyłącznie marża sprzedającego, czyli różnica pomiędzy ceną sprzedaży, a ceną nabycia auta. Innymi słowy, jeśli sprzedawca uzyskał na aucie marżę w wysokości 3000 zł to tylko od tej kwoty zapłaci podatek.
Faktura vat-marża w leasingu operacyjnym
Leasing operacyjny w świetle obowiązujących przepisów traktowany jest, jako usługa. W związku z tym leasingodawca będzie zmuszony do doliczenia podatku VAT do każdej raty leasingowej w wysokości 23%. Sprzedający auto wystawiając fakturę vat-marża, rzecz jasna, nie uwzględnił tego elementu, ale zrobi to finansujący. Na dzień dobry, więc cena Twojego auta w leasingu na podstawie faktury vat-marża wzrośnie o 23%.
Co prawda, jeśli nabyte auto będzie wykorzystywane zarówno do celów firmowych jak i prywatnych (najczęstszy przypadek) będziesz miał szansę odliczenia 50% VAT. Nabywając w ten sposób auto będziesz mógł skorzystać z wszelkich dobrotliwości podatkowych, które oferuje leasing operacyjny. W skrócie: każda rata stanowić będzie dla Ciebie koszt uzyskania przychodu (łącznie z opłatą wstępną i wykupem), będziesz mógł również odliczać podatek VAT, ale amortyzować przedmiot będzie finansujący.
Alternatywne rozwiązania dla vat-marży
Nie samym leasingiem przedsiębiorca stoi. Pamiętaj, że przy zakupie auta używanego z fakturą vat-marża możesz skorzystać z alternatywnych rozwiązań finansowych, które będą porównywalnie opłacalne względem leasingu. Mowa tutaj o pożyczce leasingowej, kredycie samochodowym lub leasingu finansowym.
W tych przypadkach, jako koszt uzyskania przychodu będziesz mógł zaliczyć część odsetkową każdej raty oraz dodatkowo będziesz mógł amortyzować przedmiot z Twojej strony. Zakupione w ten sposób auto będzie Twoją własnością. A skoro będziesz właścicielem pojazdu swobodniej będziesz mógł nim dysponować. Bez jakiegokolwiek problemu wcześniej również spłacisz oba zobowiązania, a samo rozliczenie zamknięcia umowy będzie bardzo przejrzyste – spłacasz sam kapitał, odsetki zostaną anulowane.
I na koniec
Faktura vat-marża w leasingu zasadniczo nie robi większego problemu. Zawsze możesz, bowiem skorzystać zarówno z leasingi operacyjnego jak i finansowego. Niestety w większości wypadków nie opłaca się skorzystać z leasingu operacyjnego. Pozostaje, więc nam do wyboru leasing finansowy, pożyczka leasingowa lub typowy kredyt samochodowy. Pamiętajmy jednak, że leasing nie pogarsza Twojej zdolności kredytowej, (co stanie się w przypadku pozostałych form finansowania) i jest zdecydowanie łatwiejszy do uzyskania.