7 pytań, które musisz sobie zadać przed wzięciem leasingu

Marcin Batalia

2 min read

Leasing jest dużym wsparciem, jeżeli chcesz rozwijać swoją firmę. Zanim jednak zdecydujesz sią na to rozwiązanie finansowe zadaj sobie na początku siedem pytań, które przybliżą Cię do tej formy finansowania.

1.Jaki rodzaj środka trwałego mnie interesuje?

Sprawdź, czy interesujący Cię przedmiot znajduje się w ofercie Leasingodawcy. Praktycznie każda firma leasingowa oferuje finansowanie nowych lub używanych pojazdów, maszyn czy urządzeń najpopularniejszych marek. W przypadku przedmiotów używanych mogą być to jedynie przedmioty zachowane w dobrym stanie technicznym i niezbyt stare – ich wiek zwykle wynosi maksymalnie kilka lat w momencie podpisywania umowy. Bardziej problematyczny może okazać się leasing nietypowych przedmiotów, np. mebli, urządzeń IT, wyposażenia warsztatów, myjnie itp. Niektóre firmy leasingowe oferują leasing używanych środków sprowadzanych z zagranicy.

2.Jak wysoką ratę będę w stanie opłacać?

Głównym kosztem dla Leasingobiorcy jest rata leasingowa, której wysokość zależy przede wszystkim od wartości przedmiotu oraz długości finansowania. Warto zadać sobie pytanie, jak dużą ratę jesteś w stanie spłacać, aby nie narazić swojej firmy na pogorszenie płynności finansowej. Jeśli podpiszesz umowę na długi okres (np. 5 lat), wpłynie to na zmniejszenie miesięcznej wysokości zobowiązania, ale zwiększy się koszt całkowity leasingu.

3.Jak duże koszty początkowe leasingu mogę ponieść?

Warunkiem zawarcia umowy leasingu może być wniesienie czynszu inicjalnego, będącego bezzwrotnym wkładem własnym Leasingobiorcy. Niektóre firmy leasingowe oferują leasing bez wpłaty własnej – oferta taka dotyczy najczęściej popularnych i niezbyt drogich przedmiotów, np. samochodów osobowych. Warto jednak wiedzieć, że im wyższa kwota opłaty wstępnej, tym niższa rata leasingu i mniejszy koszt całkowity.

4.Czy chcę zostać właścicielem leasingowanego przedmiotu po zakończeniu umowy?

Po uregulowaniu ostatniej raty leasingowej i zakończeniu umowy będziesz miał możliwość przejęcia prawa własności do używanego środka trwałego. W przypadku leasingu finansowego stanie się to automatycznie, podczas gdy leasing operacyjny wymaga wpłacenia kwoty wykupu. Jej wysokość ustala się przed podpisaniem umowy. Leasing z wysokim wykupem pozwala zmniejszyć miesięczną ratę, jednak koszty całkowite finansowania są w tym przypadku nieco wyższe. Opcja ta może okazać się jednak korzystniejsza, jeśli planujesz zrezygnować z wykupu – aby np. po zwróceniu przedmiotu wziąć w leasing kolejny przedmiot np. samochód. Leasing z niskim wykupem umożliwia natomiast przejęcie prawa własności na korzystnych warunkach. Jednocześnie wybór tej opcji pozwala zmniejszyć łączne koszty finansowania.

5.Czy istotna jest dla mnie duża przewidywalność kosztów?

Jeśli chcesz uzyskać sporą przewidywalność kosztów leasingu, zdecyduj się na ofertę ze stałym oprocentowaniem. Dzięki temu rata leasingowa nie zwiększy się na skutek ewentualnego podniesienia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej NBP. W przypadku gdy podpiszesz umowę leasingu ze zmiennym oprocentowaniem, część odsetkowa raty może po czasie zmniejszyć się lub zwiększyć. Skorzystanie z opcji o stałym oprocentowaniu pozwala zmniejszyć koszty z uwagi na fakt, że jest leasing na stałej stopie, obecnie jest niżej oprocentowany. Ograniczeniem jest fakt, że nie każda firma leasingowa ma w swojej ofercie leasing w oparciu o stałą stopę.

6.Czy prowadzę działalność o charakterze sezonowym?

Jeżeli prowadzisz firmę np. w branży rolniczej czy budowlanej, możesz skorzystać z oferty leasingu z możliwością sezonowego systemu spłaty. Opcja ta pozwala zwiększać wysokość raty w okresach osiągania najwyższych przychodów, a zmniejszać w miesiącach poza sezonem.

7.Czy planuję samodzielnie ubezpieczyć przedmiot leasingu?

Przedmiot leasingu powinien zostać ubezpieczony przez Leasingobiorcę. Najczęściej firma leasingowa wskazuje konkretną polisę ubezpieczyciela, z którym współpracuje. Jeśli przedsiębiorca planuje samodzielnie ubezpieczyć środek trwały, zazwyczaj będzie to możliwe jedynie po zapłaceniu opłaty manipulacyjnej na rzecz leasingodawcy.